wtorek, 16 kwietnia 2019

BARSZCZ BIAŁY BEZ ZAKWASU

Barszcz biały lub żurek to królowie Wielkanocnych stołów. Często jednak nie mamy czasu ani możliwości dodać zakwasu. Są też osoby, które nie przepadają za charakterystycznym kwaśnym posmakiem w tych zupach. Moje wersje są nie tylko wegańskie, ale też szybkie i bez zakwasu.

W zakwaszeniu zupy pomogą nam... jabłka :) starajcie się użyć takich, które są twarde i kwaśne. Możecie też użyć zamiast nich octu jabłkowego. Pamiętajcie wtedy, żeby nie używać mleka sojowego do zabielenia barszczu.

Barszcz biały jest zazwyczaj dość tłusty. Jeśli chcecie uzyskać ten sam efekt w wegańskiej wersji użyjcie dobrej jakości oleju do marynaty, możecie dodać odrobinę więcej pod koniec gotowania, podbije to smak barszczu i przypraw. Ja pozostałam przy odrobinie, ale fanom tłustej Polskiej kuchni polecam ten trik.

Mimo, że mojemu sercu bliższy jest barszcz czerwony to ten naprawdę jest pyszny i zagościł na moim stole. Zapraszam na...


SKŁADNIKI:

1 kostka wędzonego tofu*
2 małe machewki
1 łyżka oleju słonecznikowego lub rzepakowego
1/2 łyżeczki papryki wędzonej
1/4 łyżeczki rozmarynu

4-5 ziemniaków
1/2 twardego jabłka*
2 małe cebule
3 ząbki czosnku
4-5 ziarenek pieprzu
4 liście laurowe
3 ziela angielskie
1 łyżeczka chrzanu
1 łyżeczka majeranku
sól

125ml mleka roślinnego
1 łyżka mąki pszennej lub kukurydzianej

2,5l wody

Czas przygotowania: marynowanie + 45 minut

  1. Marchewki myjemy i kroimy. Wkładamy je do głębokiej miski, dodajemy olej, paprykę i rozmaryn. Odkładamy na 30 minut(jeśli mamy możliwość to na kilka godzin) do zamarynowania.
  2. Ziemniaki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Tofu kroimy w kostkę, a jabłko w ćwiartki.
  3. Podsmażamy tofu oraz zamarynowaną marchewkę w dużym, nieprzywierającym garnku do zarumienienia. 
  4. Do garnka dodajemy jabłko, ziemniaki, cebulę, czosnek oraz przyprawy z wyjątkiem soli i majeranku. Zalewamy 2,5 litrami wody. Gotujemy przez około 30 minut na wolnym ogniu. 
  5. Po 30 minutach wyciągamy z zupy jabłka.
  6. Mleko roślinne mieszamy dokładnie z łyżką mąki. Dodajemy to wywaru wraz z majerankiem i solą. Gotujemy jeszcze przez około 15 minut. Barszcz najlepiej smakuje na drugi dzień.

*Zamiast tofu możecie użyć Waszej ulubionej wegańskiej kiełbaski lub zrobić jałowcową z mojego przepisu, nada się tu super. Jeśli porządnie zamarynowaliście marchewkę to możecie je pominąć.
**Jeśli chcecie uzyskać kwaśniejszy barszcz użyjcie całego jabłka zamiast połówki.
WAŻNE
Jeśli chcecie wzmocnić smak barszczu dodajcie pieprz ziołowy lub cytrynowy na ostatnie 15 minut gotowania. Barszcz najlepiej smakuje na drugi dzień gdy wszystkie składniki się połączą. Przygotujcie go odpowiednio wcześniej :)

Mam nadzieję, że będziecie mieli pyszne święta. Inne moje przepisy Wielkanocne znajdziecie tutaj.
Buziaki.


Mam też Instagrama, wpadnij :)

2 komentarze:

  1. Tego szukałam, proste i szybkie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy i zachęcający do gotowania przepis. Napiszę czy się udał i jak smakował.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń